Recenzja artykułu naukowego jak napisać

Pobierz

W odróżnieniu od artystycznej recenzja naukowa jest zwykle pisana przed ogłoszeniem utworu naukowego w druku i ma często decydujący wpływ na to, czy dany utwór zostanie przyjęty do rozpowszechniania.Recenzja - to tekst zazwyczaj umieszczony w prasie, będący krytycznym omówieniem jakiegoś dzieła sztuki lub wydarzenia kulturowego: zawiera dwie części informacyjną i oceniającą.. Artykuł rozważa główne aspekty psychologiczne, .Czytanie recenzji odrzuconego artykułu może być trudne i osłabić pewność siebie.. warto posłać go najpierw do recenzji koleżeńskiej, o której pisałam tutaj.. Recenzja artykułu "Psychologiczne aspekty edukacji w szkołach" absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego, Natalia Łapuszkina.. Dlatego dobrym pomysłem jest odłożenie czytania recenzji na kilka dni, aby nie wpaść w depresję.Wielu autorów uważa, że aby napisać dobry artykuł naukowy, trzeba "brzmieć mądrze".. Będziesz musiał skorzystać z tekstu artykułu i napisać recenzję na podstawie pomysłów autora.. Recenzja artykułu podsumowuje pomysły autora i stanowi ich ocenę.Dane sędziego (imię, nazwisko, patronim, stanowisko i miejsce pracy, stopień naukowy).. Trzeba starannie dobierać słowa i konstruować zdania tak, by czytelnik nie miał trudności z czytaniem i rozumieniem tekstu.Jak napisać recenzję książki krok po kroku mając na uwadze jej długość?.

Recenzja artykułu naukowego powinna zawierać.

ma pomóc czytelnikowi w zapoznaniu się w istotą jego treści.. Najczęściej przyjmuje postać pisemną i jest prezentowana w środkach masowego przekazu.. Niestety tak nie jest.. Recenzja artykułu "Psychologiczne aspekty edukacji w szkołach" absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego, Natalia Łapuszkina.. większą naukową wnikliwość; profesjonalizm; bardziej rozbudowany aparat krytyczny; bardziej szczegółowej oceny przedstawianego tekstu; obiektywizm; rzetelność.Jeżeli nie wiesz jak napisać recenzję - zacznij od szkieletu.. Nadaj im adekwatne tytuły: wstęp, rozwinięcie, zakończenie.Checklista: recenzja artykułu naukowego Checklista, o której pisałam na początku, też jest jedną z metod, z których często korzystam.. Ta lekcja ma wam pomóc przypomnieć i usystematyzo.. "P, które oznacza POWOŁANIE"- Autorka przedstawia poglądy ogólne na pracę .Na egzaminie ósmoklasisty z polskiego może się trafić zadanie, w którym będziecie musieli napisać recenzję.. Przede wszystkim na ono zachęcić czytelnika do przeczytania tej publikacji.. Dlatego też streszczenie powinno być zwięzłe i zaopatrzone w słowa kluczowe.W 9 numerze "Nowej Szkoły" (wrzesień 2002 rok) można było zapoznać się bardzo interesującym stanowiskiem pewniej nauczycielki języka polskiego, która wysnuła tezę, iż pięć słów, które zaczynają się literę "P", są w stanie opisać pracę każdego nauczyciela..

Jak napisać recenzję artykułu naukowego?

Od recenzji naukowej wymaga się dużo więcej niż od recenzji dziennikarskiej.. Recenzja powinna być rzetelna i wyczerpująca, ale jednocześnie nie może przypominać rozwlekłego tasiemca - zbyt obszerna treść niestety jest w stanie podziałać odstraszająco na czytelnika, dlatego w tej materii należy starać się o znalezienie złotego środka.Należy również zadbać o aspekty wizualne i językowe - recenzja powinna posiadać wewnętrzną strukturę, być spójna i czytelna, również pod względem ortograficznym i stylistycznym.. * Pamiętaj, że przed wysłaniem tekstu naukowego w miejsce docelowe (do promotora, czasopisma, itd.). Odpowiesz na jego argumenty własnymi przemyśleniami, teoriami i opracowaniami.. Świadczy to nie tylko o szacunku i profesjonalizmie, ale ułatwia zrozumienie przekazywanych myśli.Recenzja artykułu jest przeznaczona dla odbiorców, którzy mają wiedzę w danej dziedzinie, a nie dla ogółu odbiorców.. Dobra rada: jeżeli nie masz wprawy w pisaniu recenzji - przygotuj sobie 3 niewielkie karteczki lub po prostu podziel kartkę na trzy części.. Można dzięki niej bardziej doszlifować tekst i - niejednokrotnie - uchronić go przed surową krytyką "prawdziwego" recenzenta.Recenzja artykułu naukowego - Poczucie koherencji a zadowolenie z życia u kobiet i mężczyzn na emeryturze Recenzja artykułu Marii Pasik pt: "Poczucie koherencji a zadowolenie z życia u kobiet i mężczyzn na emeryturze" MARIA PASIK Zakład Psychologii Osobowości i Różnic Indywidualnych Instytut Psychologii UŁ Link do artykułu.Recenzja..

Twoja ocena artykułu będzie zależała od dowodów i analizy tematu.

Dobrej recenzji nie napisze każdy.Recenzja to nie tylko opinia.. Nie prowadzi dodatkowych badań.. W rzeczywistości może to być również trudne dla autorów prac, które zostały zaakceptowane.. Pisząc recenzję artykułu, podsumujesz główne pomysły, argumenty, stanowiska i ustalenia, a następnie skrytykujesz wkład artykułu w dziedzinę i ogólną skuteczność.. Aby dana osoba mogła sięgnąć po artykuł, musi się on wydać dla niej wartościowy, potrzebny, użyteczny naukowo.. Powstała jako kompilacja materiałów z kursów, w których brałam udział na Uniwesytecie w Hanowerze, fragmentów książki "Writing Science" J. Shimela oraz materiałów znalezionych w sieci.Komentarze do twojego tekstu to prawdziwy skarb - każdy z nich może mieć wpływ na rozwój warsztatu naukowego i pisarskiego w przyszłości.. Recenzja MUSI się składać z 3 części: wstępu, rozwinięcia, zakończenia.. Recenzja (z łac. recensio) to inaczej omówienie sprawozdawcze lub krytyczne konkretnego utworu literackiego, filmu, gry, koncertu, wystawy, publikacji naukowej itd..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt