Dlaczego jurata królowa bałtyku jest legendą

Pobierz

świadczą o tym, że jest legendą .Zastanów się , które cechy utworu "Jurata, królowa Bałtyku" dowodzą, że jest on legendą.. Sprawdzenie znajomości wydarzeń wwysłuchanej legendzie- Karty pracy- test - Załącznik nr 2 (do pracy w parach) lub indywidualnie-Test- legenda "Jurata, królowa Bałtyku" dostępny pomocach dydaktycznych Programu kształcenia "Myślę- działam- idę w świat"-Przedstawiamy Wam legendę o Juracie, Królowej Bałtyku.. - Dlaczego król Praamżimas zniszczył pałac Juraty?. W niektórych wersjach legendy występuje jako syrena.. Zawsze gdy jest sztorm na brzeg fale wyrzucają kawałki bursztynu - szczątki pałacu Juraty.. **4.Ustal,które cechy utworu Jurata królowa Bałtyku dowodzą, że jest on legendą.. Szkolny konkurs Bałtyk w legendach zaklęty.. Legenda o Juracie i Kastytisie po raz pierwszy została zapisana w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.li wody w Bałtyku i okazało się, że jest bardzo słona.. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.. Któregoś dnia morska boginka dowiedziała się, że rybak Kastytis wyławia z należących do niej wód zbyt wiele ryb.. "miała swój piękny złocisty pałac królowa boginek morskich Jurata" a na początku tekstu jest "Od dawien dawna prowadził przez ziemię polską handlowy szlak zwany "bursztynowym".. Gmina ta nazywana jest Małym Trójmiastem, bo w jej skład wchodzą: kąpielisko morskie Jurata, dawna wieś .Legenda- Jurata- królowa Bałtyku, autor: Magdalena Kubacka..

... Jurata, królowa Bałtyku.

Śledź i flądra.. Śledź i flądra.. Przeczytaj tekst baśni /podręcznik ,s.172/ .. O mądrym rybaku i głupim diable.. Odpowiedz na pytania (ustnie): -Kim była Jurata?Jurata Królowa Bałtyku, Aszera/Athirat jako ta którą stąpa po morzu (uważana za małżonkę boga Jahwe) - tym boginiom poświęciłam już zresztą inną notkę - GWIAZDY MORZA, czyli cd historii o Juracie Królowej Bałtyku, Matce Boskiej Królowej Polskiego Mor… Dlaczego woda morska jest słona?. Postanowiła go za to ukarać.. Dlaczego Jurata wybuchła gniewem?. Określ, miejsce, czas wydarzeń, bohaterów.. Jurata, królowa Bałtyku Dawno temu w głębinach Bałtyku żyła sobie piękna i dobra królowa Jurata.. Zamieszkiwała dno Bałtyku w bursztynowym zamku.. .Temat: Legenda o Juracie, bursztynie i sztormie.. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić krzywdy.. Skąd według legendy Jurata, królowa Bałtyku pochodzą wyrzucane na brzeg bursztyny?Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Dotyczy historycznych osób, miejsc lub zdarzeń .Na przykład legenda o pochodzeniu miasta Wołowa.KARTA PRACY Z TEKSTEM BAŚNI " Jurata królowa Bałtyku" I.. Ponad to istnieje takie miejsce jak Bałtyk.. 7.Jurata czyli "Królowa Bałtyku" to niewielki ale uroczy kurort na Mierzei Helskiej.. Morze się pali.. Wiatraczek wciąż unosił się na fali i sypał solą, a mo-rze było coraz bardziej słone..

Jurata, królowa Bałtyku.

Morze się pali.. Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło.. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając .Ustal ktore cechy utworu Jurata, krolowa Baltyku dowodza, ze jest on legenda.. Gdańskie lwy Gniew Juraty wywołała informacja, że rybak zarzucił sieć w Bałtyku i łowi ryby.. Dlaczego Jurata wybuchła gniewem?. Jurata swoją nazwę zawdzięcza legendarnej królowej, która zakochała się w miejscowym rybaku.. Przemienieni w buki.. Legenda o Mikołajku.. Panny wodne i inne legendy, Małgorzata Korczyńska, Anna Tatarzycka-Ślęk.. Tak nazywała się też litewska bogini Bałtyku.Polskie legendy: Jurata - królowa Bałtyku.. Jak zmieniły się jej uczucia, gdy spotkała młodzieńca?. - Kto był jej ojcem?. Słuchanie opowiadania pt. Jurata - królowa Bałtyku wg legendy spisanej przez L. H.Siemieńskiego.. Jurata, królowa Bałtyku.. - Co stało się z rybakiem?. Wymień bohaterów fantastycznych.. 6.występują elementy fantastyki i fikcji,- LEGENDA O MIKOŁAJKU NADMORSKIM - JURATA - KRÓLOWA BAŁTYKU - DLACZEGO BAŁTYK JEST SŁONY?. Jurata, królowa Bałtyku.. oraz jest też "Zbierane wtedy okruchy tego złocistego morskiego kamienia, wyrzucanego z dna Bałtyku, znajdowały .Jurata lub Jurate (lit Jūratė, z jūra - 'morze') - litewska bogini Bałtyku..

Gdańskie lwyJurata, królowa Bałtyku.

Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac.. Gdzie odbywają się wydarzenia przedstawione w legendzie?. Morze się pali.. Na imię jej było Jurata….. Łosoś i węgorz.. Czyli troche prawda bo miejsce jest rzeczywiste.. Odpowiedz pełnymi zdaniami w zeszycie.. Kaszubska tabaka.. Rządziła morzem i życiem w nim.. Przemienieni w buki.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Zapisz do zeszytu: Legenda to powieść ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.. Legenda (która, według badaczy folkloru litewskiego, raczej jest owocem literatury romantycznej) głosi, iż zakochała się ona, wbrew woli ojca, w ubogim rybaku imieniem Kastytis.Spotkała ją za to kara - jej podwodny bursztynowy pałac przez naczelnego boga .5.. Kaszubska tabaka.. Jurata, królowa Bałtyku.. Głośno odczytaj legendę "Jurata, królowa Bałtyku"- podręcznik str.172-173.. Jak zmieniły się jej uczucia, gdy spotkała młodzieńca?. Dowiecie się z niej skąd na polskich plażach wzięły się bursztyny.Opowiada: Dominika StrzeleckaTekst l.Jurata, królowa Bałtyku.. - LEGENDA O TYM JAK ŚLEDŹ ZOSTAŁ KRÓLEM, A FLĄDRA ZBRZYDŁA - OGIEŃ NA ROZEWIU.. - Jak miała na imię królowa Bałtyku?. Jednak, gdy go zobaczyła, natychmiast się w nim zakochała.Ebook Legendy morskie..

Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.

mam nadzieje że pomogłam.KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c PRZEPROWADZONEJ DNIA 19 LUTEGO 2008 ROKU prowadzący: mgr Agnieszka Michalska TEMAT : Ile prawdy jest w legendzie o Juracie, królowej Bałtyku?. Dlaczego w Bałtyku można znaleźć kawałki bursztynu ?. czas :45 minut Cele lekcji: a) wiadomości ucznia: • poznanie treści legendy o Juracie • utrwalenie znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki .odpowiedział (a) 07.01.2009 o 19:37.. Zawiera elementy realistyczne i fantastyczne.. Jeżeli nie będzie Cię na lekcji, wykonaj poniższe polecenia i wyślij do mnie.. Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.. O tym, jak chleb w kamień się zamienił.. Legenda o Mikołajku.. O tym, jak chleb w kamień się zamienił.. Panowała mądrze i sprawiedliwie, dzięki czemu jej poddani prawdziwie ją kochali.Legenda o Juracie.. Gdzie odbywają się wydarzenia przedstawione w legendzie?. A ponieważ serce miała dobre, krzywdy najmniejszej zrobić im nie pozwoliła.Znajdziesz tu następujące historie: Dlaczego woda morska jest słona?, Jurata, królowa Bałtyku, Morze się pali, Panny wodne, Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?, O mądrym rybaku i głupim diable, O tym, jak chleb w kamień się zamienił, Śledź i flądra, Przemienieni w buki, Łosoś i węgorz, Legenda o Mikołajku, Kaszubska .Dlaczego woda morska jest słona?. Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?. Gdańskie lwyDawno temu, na dnie morza swój bursztynowy pałac miała piękna syrena, królowa Bałtyku.. jest jednym z zadań innowacji pedagogicznej Spotkania ze sztuką inspiracją dla Małych Artystów .Jurata - królowa Bałtyku W głębinach Bałtyku znajdował się kiedyś wspaniały pałac, zbudowany z bursztynu, w którym zamieszkiwała królowa morza - piękna Jurata.. Dlaczego Jurata zdenerwowała się na młodego rybaka?. Otoczona boginkami, panowała nad wszystkimi morskimi stworzeniami.. Leży w samym jej sercu.. Kup teraz do -50%!Dlaczego woda morska jest słona?. O mądrym rybaku i głupim diable.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Łosoś i węgorz.. Odpowiedz pełnymi zdaniami w zeszycie.. (Odpowiedź zapisz w zeszycie) Wyjaśnij pełnym zdaniem w zeszycie.Co to jest legenda?, Co to są elementy realistyczne?, Co to są elementy fantastyczne?, Wymień elementy fantastyczne w Legendzie o Lechu, Czechu i Rusie., Wymień elementy realistyczne w Legendzie o Piaście Kołodzieju., Podaj przykładowy tytuł legendy., Kim był pan Twardowski?, Jakie zadania dał Twardowski diabłu?, Udowodnij, że "Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą., Czym był .Legenda to opowieść ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.. - Skąd według legendy pochodzą bursztyny?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt