Jak napisać dialog

Napisanie dobrego dialogu jest trudnym zadaniem, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą zobaczysz w każdej historii. Głównym celem pisania dobrego dialogu jest powiedzenie czytelnikom, o czym myśli postać i jak reaguje w danej sytuacji.

Dialog jest najważniejszą częścią opowiadania, ponieważ doda emocjonalny wpływ do historii. Świetny dialog sprawi, że czytelnicy poczują się do bohaterów i sprawi, że historia będzie bardziej interesująca. Pisanie dobrego dialogu nie jest łatwym zadaniem i jeśli planujesz napisać dobry dialog, to musisz zastosować się do kilku wskazówek.

1. Używaj aktywnego głosu

Głos aktywny to głos, który będzie opisywał działania i ruchy postaci. W głosie aktywnym możesz używać takich czasowników jak: “said”, “asked”, “told”, “exclaimed” itp.

2. Unikaj klisz (clichés)

Unikaj słów cliché, które są zbyt powszechne i będą używane przez pisarzy. Istnieje wiele słów cliché, które są używane przez pisarzy dla wygody. Kiedy czytasz historię, zauważysz, że pisarz użył wiele z tych wspólnych słów. Więc, unikać tych słów i uczynić swoje pisanie unikalnym.

3. Pokaż osobowość bohatera

Jeśli chcesz pokazać osobowość bohatera, to powinieneś opisać jego działania i reakcje. Na przykład, jeśli postać jest szczęśliwa, wtedy możesz opisać go lub ją jako “uśmiechniętą”.

4. Używaj prostego języka

Unikaj używania wymyślnych lub skomplikowanych słów. Prosty język sprawi, że twoje pisanie będzie bardziej zrozumiałe.

5. Utrzymuj tempo

Jeśli chcesz utrzymać tempo rozmowy, to powinieneś opisać akcję lub reakcję postaci. Powinieneś upewnić się, że tempo twojej opowieści jest takie samo jak dialogu.

Wnioski:

Pisanie dobrego dialogu nie jest łatwym zadaniem i musisz ćwiczyć i stosować się do kilku wskazówek, aby Twoje pisanie było bardziej udane. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci napisać dobry dialog.